Autorius: gamtosvaikis | 2012/01/08

Šaldytuvas

Mūsų senoliai taip pat turėjo šaldytuvus. Pasigaminti šaldytuvą, kuris visą patalpą atšaldo net karščiausią vasaros galo dieną, kai lauke +40C, yra labai paprasta.

Reikia žemėje iškasti patalpą, mačiau, kad ir pastatyti galima (tokias “ledaunėmis“ vadindavo, jos būdavo dvaruose). Šaldytuvo įrengimo technologija nesunki. Žiemą imi iš upės ledo lytis. Dedi jas ant žemės, paskui sluoksnį pjuvenų, paskui vėl ledo, paskui vėl pjuvenų ir šaldytuvas visai vasarai garantuotas.

….

jos dazniausiai budavo irengiamos specialiai vesesneje vietoje, pastoviame seselyje, duobeje ar rusyje. Zeme – puiki termoizoliacine medziaga, gal kokio metro atstumu augalams ir jausis vesa, tolimesni ne nepajus. Tikrai nesusaldysim savo augaleliu.

….

Kasmėnesinio laikraštuko “Namų dirbtuvė“ 2003 Nr. 10 yra straipsnis (su išsamiais komentarais ir brėžiniais) kaip įsirengti ledaunę.

….

Sukiniuose jau yra vienas natūralus šaldytuvas, veikia nuo vasaros pradžios po šiai dienai. Labai paprasta. Iškasėm žemėje duobę nepilnai metro gylio, kurioje telpa du kibirai.Duobė uždengta tiesiog presuoto kardono dangčiu. Į kibirus įdedame maisto produktus ir juos uždengiam sandariais dangčiais, ir pastatome į šaldytuvą. Vasarą pieną įdedame į kibirą su vandeniu, o nuo rudens jau ir be vandens. Taigi vasarą laikosi vėsi temperatūra, o žiemą neatšąla iki tiek kad suledėtų. Va kai prisninga, nubrauki sniegą nuo kardono, atsidengi duobę, išsitrauki kibirą ir atsidaręs kibirą pasiimi ko reikia.

Juokingas buvo atvejis prieš kokį mėnesį, kai šaldytuvas pasitaikė kurmio trasoje. Tai prirausė žemių ant kibirų kaip reikiant. Ir taip keletą kartų.
Nepasisekė jiems tiktai kibiro atsidaryti.

bet va mes pusę vasaros miškuose gyvenam ir geriausias šaldytuvas – duobė šakom užklota. Ir pienas, ir sūris laikos apie savaitę.  Skautiška išmintis

Skautaudama ismokau saldytuva pasidaryti laikina.Pasiziuri kur siaure,susirandi medi su sakomis iki zemes ir po tuo medziu iskasi duobe 0.5 metro gylio, virsutini sluoksni stengtis taip nuimti, kad vel butu galima naudoti kaip dangti. Duobe storai iskloti dilgelemis, o ir maisto produktus susukti i pacias dilgeles, aisku skystus dalykus i indus sudedi, tada ta velenini dangti vel uzdedi. Taip maistas daug ilgiau islieka sviezias.

….

du nemazi moliniai indai (asociai), kuriu vienas istatomas i kita, o i tarpa tarp indu pripilama smeliuko. smeliukx sudrekinamas. vidinis indas ir yra tikrasis saldytuvas – i ji dedamas gendantis maistas, darzoves ivairios ir pan. abu indai uzdengiami dregna drobule. kaip veikia? ogi dregme is smeliuko garuoja ir saldo vidini inda, o dregnas audeklas neleidzia per greitai isgaruoti ir taip pat vesina. na, kazkaip taip. dar pamineta, kad darzoves tokiame saldytuve gali islikti sviezios apie pora savaiciu

….

kad jie kasdavo žemėj rūsį – “kapčių“: apie 160cm aukščio, skersmuo 2 – 3m, žemė buvo smėlinga, ten dėdavo burokėlius, kopūstus, bulves, morkas,… Pripildavo, lyg pilną, neprisimena tiksliai, uždėdavo kažkur 50cm sluoksnį šiaudų ir užkasdavo apie pusę metro žemės, kad neprilytų.

….

Nigerietis Mohammedas Bah Abba tapo prestižinės „Rolex Award“ premijos, kurios dydis – 100 000 JAV dolerių, laimėtoju. Premija paskirta už išradimą šaldytuvo, kurio veikimui nereikalinga elektros energija. Įrenginys, pavadintas „Puodeliu puodelyje“ (Pot-in-pot), yra puikus „žemųjų technologijų pavyzdys.
Šaldytuvo veikimo principas: imamas mažesnis puodelis ir „matrioškos“ principu dedamas į didesnį puodelį. Tarpas tarp jų užpildomas drėgnu smėliu, o vietoj dangtelio naudojamas drėgnas audinys.
Vanduo garuodamas sunaudoja labai daug energijos, kuri iš dalies imama ir iš vidinio puodelio, todėl jo turinys aušinamas.
Nigerijoje, kur 90 proc. kaimiečių namuose neturi elektros, M.Bah Abbos išradimas yra labai naudingas. (…)

…..

http://esu.tiems.kam.esu.lt/forum/viewtopic.php?f=11&t=237


Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

Kategorijos

%d bloggers like this: