Humusas, kompostas

Humusas – puvenos (iš organikos[buvę augalai, buvę gyvūnai, skaidantys mikrobai] mikroorganizmai, vabzdžiai ir sliekai paverčia maistu šaknims ir kanalus jų augimui) – maistas ir vaistas augalams.

Mikrobams reikia: maisto, daugeliui oro [kiekis lemia puvimo greitį], drėgmės.

Organika kompostui:

 • gyvulinės kilmės [riebalai,kaulai,lašiniai,mėsa,pienas] nes traukia plėšrūnus ir žiurkes, blogas kvapas. Geriau pakasti.
 • sintetika [plastmasė]
 • žalioji organika [turi daug azoto]: augalų žalioji masė (lapai, pavytusi žolė, piktzolės), mėšlas [galvyjų mėšlas(šiaudų 80%),arklio mėšlas, kiaulių mėšlas(šiaudai, pjuvenos, drožlės, 2-2,5 kub. m. kalkių nes lb rųgštus)], fekalijos  [9 kartus vertingiau nei mėšlas,  išsupilus ant kompostu užberti pelenai ir uždėti žole/drpžlėmis], paukščių išmatos (azoto koncentracija, ruošti skystam laistymui), kulinarinės atliekos [persloksniuoti su rudosiomis], išspaudos, šienas [reikia rėkinti, sloksniuoti su kompostu/laistyti supuvusio šieno antpilu], šalia žolė ir lapai [pavytinti (kitaip sutankės, užrūgs ir taps silosu), sluoksniuoti su rudosiomis ar sausu dalyku]. Greitai pūva. Įšyla. Blogas kvapas. Be azoto mikrobai negali skaidyti celiuliozės.
 • rudoji organika [turi celiuliozės/ląstelienos] (komposto pagrindas-  3/4 krūvos {jei nėra žaliųjų galima ir 4/4}): šiaudai, lapai [sausi], nendres, smulkinti meldai, sausos augalų liekanos, kukurūzų burbuolės [sausos], saulėgrąžų lukštai, pjuvenos, drožlės, medžio žievė, popierius, kartonas. Ji lėtai pūva. Neįšyla. Daro kanalus. Sulaiko orą ir drėgmę. Teikia mineralus pasiimdamos azotą (naudoja bakterijos ir celiuliozės skaidytojos).

Kompostavimas:

Kompostu duobėkaupiasi vanduo, sunku išmaišyti, sunku išimti, pūva (trūksta deguonies mikrobams).

Sienos metro aukščio (viso trys), medžiaga nesvarbi. Dugnas turi drenuoti [skylės, kanalai], pakeltas [vandeniui ištekėti, orui įeiti], geriausiai betoninis [iki 20 cm šiaudų ar pjuvenų sluoksnis apačioje], bet galimas ir gruntas [apačioje šiaudų ir pjuvenų sluoksnis]. Krūva nemažesnė kaip 1 kub. m. [mažesnė greit išdžius], geriau šešėlyje arba pridengti [pavasari ir žiemą plėvele (dėl šilumos greičiau truks procesas), vasara uždengus nuo salės (perkaitimo ir džiuvimo stabdymui)] kitaip lietus išplaus medžiagas.

Jei krūva sudrėkinama karbamidu (1,5-2 kg – 1 kub. m.) – pus greičiau ir mažiau sunaudos azoto – jei trūksta žaliųjų. Žaliasis ir rudąsias sluoksniuoti – 15-20 cm rudųjų ir  5 cm žaliųjų.

Idealiu atveju -> lysvė = komposto kruva

Šaltasis kompostavimas, kai periodiškai dedame į kruvą: žoles, piktžoles (iki subrandinant sėklas), mėšlas, fekalijos, pamazgos, uždedame šiaudais, šienu, pjuvenomis, drožlėmis. Šiam būdui netinka perkasinėjant [paskleidžiamos poros ore{poros pavojingos tik ore}] grybelinėmis lygomis sergančias daržoves: fitoftoroze sergančių pomidorų, peronosporoze sergančių agurkų. Jei neperkasinėsime o vis dėsime naujus sluoksnius ir mulčiuosime.  Rudeni nuimti neperpuvusią organiką ir deti į naujos kruvos pagrindą.

Karštas kompostavimas, kai pastoviai judinama [perdedama iš vienos pusės į kitą] kruva.  Šviežios organikos nededame, kol esama nesupuvusi [tamsi, biri, kvepia mišku, beveik vienalytis]. Galima drėkinti. Analogas įdėti į skardine bačką su skylemis, sukiojant ar voliojant vartoma.

Taisyklės:

 • žaliosios[jei trukumas galima azoto]/rudosios – 1:2-1:3
 • prieš dedant nupjautą žole reikia padžiovinti
 • nedėti: kaulų,mėsos, riebalų, plaukų, pieno, dygliuotų šakų, vytelių, sintetikos.
 • purenti, sluoksniuoti kuo tankiau – greičiau irs, gaus oro.
 • kuo smulkesnė organika tuo greičiau supūva
 • kuo geriau sumaišyta tuo irs greičiau
 • supuvusios žolės antpilas paspartina
 • krūvą pridegti [neperdžiūtu ir neperkaistų]

Viskas į krūvą, vasarą 1-2 kartus perdėti, uždengti žole ar plėvele.

Skystas kompostas [geriau už sausą nes jame yra bioaktyvatorių ir stimuliatorių] – mėšlas [fekalijos/kompostas] užpilamas vandeniu, pastoviai maišomas brandinamas 2-3 savaites. Galima įdėti žolės, pelenų.

Receptas. 1 kg pelenų, 2 kibirai žolės/komposto, 1 kibiras mėšlo/fekalijų arba 0,5 paukščių mėšlo. Viskas 200l statinėjė. Naudojant skiesti 1:2-3 vandeniu.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s

%d bloggers like this: